Pravda – šíření virů chřipky a nachlazení napomáhá i letecká doprava.Téměř každý rok na podzim můžeme sledovat reportáže a zdravotní varování, která souvisejí s chřipkou a nachlazením. Proč právě na podzim? Odpověď spočívá ve způsobu, jakým se viry chřipky a nachlazení šíří.
Nedávné studie osvětlují způsob, kterým se viry chřipky a nachlazení šíří napříč všemi kontinenty. Každý rok například jen v Americe onemocní chřipkou a nachlazením více než 1 miliarda lidí, což vyústí ve vynechání 50 milionů pracovních dnů spolu s 60 miliony školních dnů.1
Geografie nachlazení
Oficiální „období častého výskytu nachlazení“ obvykle začíná na konci srpna, kdy počet nahlášených případů onemocnění chřipkou a nachlazením prudce roste a zůstává zvýšený až do konce dubna nebo začátku května. Mnozí z vědců to zpočátku přisuzovali studenému počasí. Bylo však zjištěno, že „období častého výskytu nachlazení“ nastává i v teplejších oblastech s obdobím deště.
Výzkumníci ze Střediska dynamiky infekčních chorob předložili přesvědčivé důkazy, podle nichž různé typy povětrnostních podmínek, nejen vysoké nebo nízké teploty, umožňují šíření a migraci virů. Dokonce zjistili, že v místech s relativně stálým počasím je chřipka trvale aktivní v průběhu celého roku.2
Na základě svých zjištění konstatovali, že tropické oblasti mohou určitým způsobem sloužit jako „chřipkový zásobník“ v období mezi chřipkovými sezónami. Jinými slovy se dá říci, že si viry chřipky _a nachlazení předáváme mezi jednotlivými kontinenty jako jedna velká lidská rodina.
Jestliže viry chřipky a nachlazení dokáží přežít v oblastech s tropickým a stálejším podnebím, co to má společného s naším každoročním obdobím častého výskytu chřipky a nachlazení? Podle studie provedené v roce 2006 na Harvardské univerzitě, by tím chybějícím článkem mohla být letecká přeprava.
Viry a letadla
Studie provedená na Harvardské univerzitě zjistila, že například listopadový objem vnitrostátní letecké přepravy v Americe, obzvláště v období svátku díkůvzdání, má souvislost s tím, jak rychle se virus chřipky šíří – čím vyšší je objem, tím rychlejší šíření virů. Jejich výzkum byl dále podpořen opožděnou chřipkovou sezónou v období let 2001 až 2002, což souviselo se snížením objemu letecké přepravy po teroristických útocích z 11. září.
V podstatě zjistili, že letadla umožňují virům cestovat prostřednictvím lidí velmi rychlým tempem napříč všemi kontinenty. Kombinace suššího vzduchu na palubě letadla a většího množství lidí, kteří spolu tráví určitý čas v uzavřeném prostoru, umožňuje virům přežít a šířit se na další kontinenty.
Co můžete udělat, abyste se vyhnuli virům chřipky a nachlazení?
Způsob, jak se virům zcela vyhnout, v podstatě neexistuje. Viry se šíři vždy a v zimním období ještě podstatně více a rychleji. Ale teď, když už víte, jak se viry šíří, můžete začít pracovat na preventivních opatřeních a snížit tak pravděpodobnost onemocnění chřipkou nebo nachlazením.
Uvedené informace nenahrazují konzultaci s lékařem.
1.Schachter, N. Průvodce dobrého lékaře nachlazením a chřipkou,
2, 31. října 2006,2.Globální modely sezónní aktivity chřipkových kmenů A/H3N2, A/H1N1 a B mezi lety 1997 a 2005 - virová koexistence a kolísání na základě zeměpisných šířek, časopis PLoS One. 2:12, 2007, http://www.pubmedcentral.nih.gov/articlerender.fcgi?artid=2117904