Nemoc se rychle rozšířila, neboť ji plavidla s vojenskými jednotkami přepravily do mnoha částí světa včetně Německa, Francie a Anglie. Přibližně ve stejnou dobu onemocnělo podobným kmenem chřipky osm milionů lidí na celém území Španělska, a tak získala svůj název. Nákaza pokračovala v šíření napříč Afrikou, Jižní Amerikou a Kanadou. Během několika měsíců zemřelo na španělskou chřipku více lidí než ve středověku na mor.1
Příčiny chřipky
Stejně jako běžné nachlazení je i chřipka přenášena viry, ale jsou to chřipkové viry, které jsou jiné, než viry běžného nachlazení. Viry chřipky jsou mnohem agresivnější a ničivější, než viry nachlazení a vyžadují tedy účinnější reakci imunitního systému.
Existují tři typy chřipkových virů: A, B a C. Chřipkové viry však rychle mutují a imunitní systém již neumí tyto další zmutované viry rozpoznat. Pro vědce je tedy vyvinutí vakcíny, která by nám zajistila celoživotní imunitu, stále velkou výzvou.
Očkování proti chřipce
Chřipka může obzvláště u starších lidí vést i k ohrožení života. Děti a lidé užívající léky na chronická onemocnění jsou chřipkou také více ohroženi v důsledku slabšího imunitního systému. Zdaleka nejlepším způsobem prevence chřipky je očkování. Světová zdravotnická organizace na jaře každého roku vydává doporučení k výrobě vakcíny pro následující chřipkovou sezónu. Je tedy vhodné nechat se proti chřipce očkovat každý rok, čímž podstatně snížíte pravděpodobnost onemocnění chřipkou.
Uvedené informace nenahrazují konzultaci s lékařem.
1. Potter, C.W. Historie chřipky, Žurnál aplikované mikrobiologie, 91:572-579, 2001.