Když nachlazení nebo chřipka udeří, obvykle významně naruší vaše každodenní aktivity – rodinný život, absence v práci, nedostatečný spánek. Naštěstí existuje několik jednoduchých a vysoce účinných způsobů, kterými se dá riziko onemocnění snížit. Zde uvádíme čtyři doporučení ke zvážení pro úspěšné zvládnutí období častého výskytu chřipky a nachlazení.
Očkujte se!
Podle Střediska pro kontrolu a prevenci chorob (CDC) http://www.cdc.gov/Features/GetSmart/ nejsou antibiotika při léčbě příznaků chřipky a nachlazení účinná. Důvod je prostý – antibiotika se využívají pro boj s bakteriemi, nikoli s viry způsobujícími chřipku a nachlazení.
Středisko CDC dokonce varuje, že zbytečné užívání antibiotik může vést ke vzniku daleko nebezpečnějších a vůči antibiotikům odolných kmenů bakterií. Naopak studie prokazují, že preventivní očkování proti chřipce – konkrétně injekční vakcíny proti chřipce – mohou být u zdravých lidí ve věku do 65 účinné v 70% až 90% případů.
V období častého výskytu chřipky a nachlazení dodržujte správnou hygienu!
Myjte si ruce! Toto doporučení již pravděpodobně čtete po několikáté, ale opravdu má v boji proti virům své opodstatnění. Mytí rukou několikrát denně je nejlepším způsobem, jak snížit nebezpečí infekce viry chřipky a nachlazení. Dezinfekce na ruce s obsahem alkoholu jsou vysoce účinné, ale důkladné umytí klasickým mýdlem a teplou vodou je také dostačující.
Podle kanceláře zdravotní správy Pensylvánské univerzity http://www.vpul.upenn.edu/ohe/library/cold/prevent.htm je výsledkem zakrývání úst rukou při kašli a kýchání pouze další šíření viru. Namísto toho vyzkoušejte některou z těchto technik kýchání:
Používejte jednorázové kapesníčky.
V případě, kdy nemáte kapesníčky k dispozici, zakryjte si ústa při kašli nebo kýchání hřbetem ruky.
Nemáte-li lepší možnost, směřujte kašel nebo kýchání alespoň na opačnou stranu od osob nacházejících se ve vaší blízkosti.
Během období zvýšené nemocnosti si dopřejte čerstvý vzduch.
Podle Americké plicní asociace® je při prevenci šíření chřipky a nachlazení důležité trávit čas i mimo domov, pracoviště, případně školu, školku. Příliš mnoho času stráveného uvnitř budov zvyšuje riziko nákazy chřipkou a nachlazením.
Topení a klimatizace mohou navíc vysušovat vaše horní cesty dýchací, což zvyšuje jejich náchylnost _k nákaze viry nachlazení a chřipky. Když vás mrazivé teploty zimních měsíců donutí zdržovat se převážně doma, použijte alespoň zvlhčovače vzduchu, které pravidelně čistěte a vodu v nich měňte každý den.
Uvedené informace nenahrazují konzultaci s lékařem.